PlayS-ZoNe

Filmy Ke Stažení Zdarma Hry Ke Stažení Zdarma A Mnohe Dalši na Webu

Hip-Hop

Tanec Atd...

V průběhu sedmdesátých let se ve Spojených státech začal formovat dnes dobře známý fenomén - hip hop. Je chápán jako samostatná kultura, mající konkrétní základy a projevy. Jeho nedílnou součástí je i tanec, který se vyvinul v řadu jedinečných stylů. Všeobecně jsou tyto taneční styly označovány jako street dance, hip hop dance nebo urban dance. Nedílnou součástí taneční složky hiphopové kultury je i b-boying (laikům známý spíše jako break dance), který si všude ve světě získal značnou oblibu.

Tak, jako se světem šířila hiphopová (rapová) hudba a b-boying, šířily se i další taneční styly. Své příznivce získaly i v České republice. Trvalo řadu let, než se jednotlivé taneční skupiny přiblížily skutečnému charakteru street dance a blíže pochopily jeho základy. Bohužel, způsob jakým se až do doby nedávné ve street dance soutěžilo, naprosto neodpovídal historickému vývoji a světovému dění. Vlastně se dá říci, že v tomto ohledu stále máme mnohaleté zpoždění.

Od počátku hiphopové kultury se soupeří v rámci tzv. battlů (battle = souboj, boj, bitka, válka,…). Tyto taneční battly nahrazují skutečné fyzické souboje a krveprolití, nicméně zachovávají si charakter skutečného boje. Jde o to soupeře "přeprat", v rámci tancování tedy ihned odpovědět na jeho taneční výstup lepší kvalitou, rychlostí, lepším vyjádřením rytmu, originalitou. Předvést něco, co druzí nedokáží, předvést vlastní styl a vlastní prvky, překonat soupeřovi triky. To vše tváří v tvář svým soupeřům.

V létě 2004 se konala první soutěž battlového charakteru u nás - Street Dance Cup, v lednu 2005 pak druhá pod názvem Battle Brno. V současné době jsou street dance battly v ČR velmi populární, uskutečnily se další dva ročníky Street Dance Cupu v Jedovnicích u Brna, Just For Fun v Olomouci, Dancefloor Attack v Hradci Králové, Go Hip Hop Battle v Praze. Proběhlo i několik sólových battlů (např. One2One, Tanečník roku, apod.).
Jde o soutěž, kdy proti sobě vždy stojí dva tanečníci na jedné a dva tanečníci na druhé straně. Hraje hudba, tanečníci jsou limitováni buďto počtem jednotlivých tanečních výstupů nebo časem. Jedna strana začne, předvede se, druhá strana reaguje, první strana opět reaguje a tak pořád dokola, dokud není vyčerpán časový limit nebo počet možných výstupů. Takto vlastně fungují i skupinové battly, rozdíl je ale markantní. V battlu dva na dva se tančí převážně sólově, popřípadě ve dvojici. Společné tancování ale nesmí převažovat nad sólovými výkony.


Žádné komentáře
 
Toto je zápatí Vašich stránek. Text můžete změnit v administraci v 'Nastavení stránek'.